Domowe sposoby na zatoki też bywają skuteczne.

Jesień to trudny sezon dla zatok. Silny wiatr, duża wilgotność i deszcz mogą powodować zatory i alergie ze względu na dużą obecność cząstek w powietrzu. Dostępne są naturalne środki, które mogą pomóc w problemach z oddychaniem w tym czasie.

Nawilżanie śluzówki

Ukojenie przy zapaleniu zatok przynosi utrzymywanie właściwego poziomu nawilżenia dróg oddechowych. Jeśli masz tendencję do nawracającego zapalenia zatok, zaopatrz się w nawilżacz powietrza, który zadba o właściwy poziom wilgotności w mieszkaniu. Dzięki temu nos będzie udrożniony i dużo łatwiej będzie się zasypiało. W nawilżeniu dróg oddechowych pomaga także regularne aplikowanie sprayu z wodą morską. Ten specyfik przeciwdziała przesuszonej śluzówce i pomaga pozbyć się nadmiaru wydzieliny.

Dieta

Wprowadź do swojej diety składniki poprawiające odporność, a zatoki znacznie rzadziej będą ci dokuczały. Wśród polecanych dodatków można wymienić imbir, kurkumę, cytrynę, czosnek czy pieprz cayenne. Dodatkowo picie gorącego naparu np. na bazie imbiru i miodu natychmiast pomaga odetkać nos i poprawia jakość oddychania.

Neti pot

Neti pot to ajurwedyjska technika oczyszczania zatkanych dróg oddechowych. Do przeprowadzenia takiego zabiegu w zaciszu własnej łazienki niezbędne będzie posiadanie specjalnego czajniczka z uchem. Gotowe zestawy do płukania nosa można znaleźć w wielu sklepach oferujących artykuły z Indii. Zabieg neti pot jest bardzo prosty – do każdej z dziurek po kolei wlewany jest rozwór soli, a w efekcie podrażnienie nosa zostaje złagodzone, oddychanie znacznie ułatwione, ból głowy wywołany zapaleniem zatok zredukowany, a drogi oddechowe stają się oczyszczone i nawilżone.

Image by Gerd Altmann from Pixabay

Dodaj komentarz